Archaniołowie

Aniołowie – Posłańcy Boga

W wielu katolickich domach rodzice umieszczają nad łóżeczkiem dziecka obrazek Anioła Stróża – uduchowionej istoty ze skrzydłami, która chroni maluchy przed niebezpieczeństwami. Najczęściej przedstawiana scena ukazuje anioła strzegącego dzieci przechodzące przez most nad przepaścią. Ta piękna symbolika towarzyszy naszej wierze od pokoleń i przypomina o bliskości tych duchowych opiekunów w codziennym życiu.

Kościół naucza, że aniołowie to stworzenia duchowe, obdarzone rozumem i wolną wolą, stworzone przez Boga, by nieustannie Mu służyć i pomagać ludziom. Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia: „Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi i nieśmiertelnymi. Przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne” (KKK 330). Święty Jan Paweł II nauczał, że aniołowie są „najbliższym środowiskiem Boga” – ich obecność ukazuje chwałę Stwórcy i przypomina, że Bóg nigdy nie opuszcza swojego ludu.

Aniołowie w Piśmie Świętym

Biblia często wspomina o aniołach w kluczowych momentach historii zbawienia. W Starym Testamencie anioł strzegł bram raju po grzechu Adama i Ewy (Rdz 3,24), objawiał prorokom wolę Boga (Iz 6,6), a także głosił Jego chwałę (Iz 6,2). Szczególnym przykładem opieki aniołów nad ludźmi jest historia Tobiasza, gdzie anioł Rafał prowadził i chronił młodego Tobiasza podczas jego podróży.

W Nowym Testamencie aniołowie pełnią rolę posłańców Boga. To anioł zwiastował Maryi narodziny Jezusa (Łk 1,26), ostrzegł Józefa przed zemstą Heroda i nakazał ucieczkę do Egiptu (Mt 2,13-19). Aniołowie pojawiali się przy Zmartwychwstaniu Jezusa, a także podczas Jego Wniebowstąpienia (Dz 1,11). Ewangelie obiecują również, że „Syn Człowieczy przyjdzie w chwale Ojca swojego razem z aniołami świętymi” (Mk 8,38). Słowa te przypominają, że aniołowie są nierozerwalnie związani z Bożym planem zbawienia.

Święci Archaniołowie

Wśród aniołów wyróżniamy szczególną grupę – archaniołów. Kościół czci trzech z nich: Michała, Gabriela i Rafała. Każdy z nich pełni wyjątkową rolę w Bożym planie:

Święty Michał – Jego imię oznacza „Któż jak Bóg”. Jest patronem walki duchowej i obrońcą Kościoła. W Apokalipsie św. Jana (Ap 12,7) widzimy go jako przywódcę zastępów anielskich w walce ze smokiem, czyli szatanem.

Święty Gabriel – „Mocą moją Bóg”. Jest zwiastunem wielkich wydarzeń zbawienia – to on zapowiedział Zachariaszowi narodziny Jana Chrzciciela (Łk 1,19) oraz Maryi narodzenie Jezusa (Łk 1,26).

Święty Rafał – „Bóg uzdrawia”. Jego misja polega na ochronie i uzdrawianiu. W Księdze Tobiasza (Tb 12,15) pełnił rolę przewodnika i opiekuna młodego Tobiasza.

Aniołowie Stróżowie – Nasi Osobowi Opiekunowie

Kościół uczy, że każdy człowiek ma swojego Anioła Stróża, który towarzyszy mu od narodzin aż do śmierci. To duchowy opiekun, który chroni nas przed złem, wspiera w trudnościach i prowadzi ku Bogu. Jezus sam mówił o aniołach stróżach: „Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego” (Mt 18,10). Ta prawda wiary, choć nie jest dogmatem, jest głęboko zakorzeniona w Tradycji Kościoła.

Święta Faustyna w swoim „Dzienniczku” wielokrotnie wspominała o obecności Aniołów w jej życiu. Pisała: „Czułam, że mój Anioł Stróż stoi obok mnie i dodaje mi odwagi” (Dz 630). To przypomina nam, że możemy zawsze liczyć na ich wsparcie w chwilach lęku, niepewności i trudu.

Nieporozumienia dotyczące aniołów

Wiele osób błędnie uważa, że zmarłe dzieci stają się aniołami. To piękna, ale niezgodna z wiarą wizja. Aniołowie to stworzenia duchowe, które Bóg powołał od początku do pełnienia swoich misji. Ludzie, którzy odchodzą do wieczności, jako zbawieni wchodzą do wspólnoty świętych, ale nie stają się aniołami. Święty Jan Paweł II podkreślał, że nie można usunąć aniołów z Pisma Świętego, bo są integralną częścią Bożego planu. Jednocześnie przestrzegał przed banalizacją ich kultu, np. przez nadmierne upodabnianie ich do dziecięcych postaci na obrazkach.

Zadanie aniołów

Aniołowie nieustannie wielbią Boga i służą Jego zbawczym zamysłom. Towarzyszą nam w modlitwie, w szczególności w liturgii, gdy podczas prefacji śpiewamy: „Święty, Święty, Święty Pan Bóg Zastępów…”. Łączymy się wtedy z chórami anielskimi, które uwielbiają Boga. Jak przypomina Katechizm: „Aniołowie współdziałają we wszystkim, co dla nas jest dobre” (KKK 350).

Podziękowanie za opiekę

Pamiętajmy, by dziękować naszym Aniołom Stróżom za ich nieustanną pomoc. Każdego dnia możemy modlić się do nich słowami znanej modlitwy:

„Aniele Boży, stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój…”

Aniołowie są naszymi przyjaciółmi i przewodnikami na drodze do nieba. Powierzmy im swoje troski i prośmy o ich wsparcie w każdym momencie życia.

Galeria zdjęć Archaniołów z naszej parafii