Różaniec odmawiamy w następujący sposób:
- W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. (znak krzyża).
- Wierzę w Boga: Wierzę w Boga, Ojca Wszechmogącego, Stworzyciela nieba i ziemi. I w Jezusa Chrystusa, Syna Jego Jedynego, Pana Naszego, który się począł z Ducha Świętego, narodził się z Maryi Panny. Umęczon pod Ponckim Piłatem ukrzyżowan, umarł i pogrzebion. Zstąpił do piekieł. Trzeciego dnia zmartwychwstał; wstąpił na niebiosa, siedzi po prawicy Boga, Ojca wszechmogącego. Stamtąd przyjdzie sądzić żywych i umarłych. Wierzę w Ducha Świętego, święty Kościół powszechny, świętych obcowanie, grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie, żywot wieczny. Amen.
- 1x Ojcze nasz: Ojcze nasz, któryś jest w niebie, święć się imię Twoje; przyjdź królestwo Twoje; bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom; i nie wódź nas na pokuszeni, ale nas zbaw ode Złego. Amen.
- 3x Zdrowaś Maryjo: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
- Chwała Ojcu: Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu. Jak była na początku, teraz i zawsze, i na wieki wieków. Amen.
- O mój Jezu: O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego. Zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia.
- Wypowiadamy tajemnicę Różańca (oraz ewentualnie korzystamy z krótkiego rozważania tej tajemnicy). A następnie: 1xOjcze Nasz, 10xZdrowaś Maryjo, 1xChwała Ojcu, 1xO mój Jezu. W ten sposób odmawiamy pozostałe tajemnice.
- Na zakończenie: Pod Twoją obronę: Pod Twoją obronę uciekamy się, święta Boża Rodzicielko, naszymi prośbami racz nie gardzić w potrzebach naszych, ale od wszelakich złych przygód racz nas zawsze wybawiać. Panno chwalebna i błogosławiona. O Pani nasza, Orędowniczko nasza, Pośredniczko nasza, Pocieszycielko nasza. Z Synem swoim nas pojednaj, Synowi swojemu nas polecaj, swojemu Synowi nas oddawaj. Amen.
- Na zakończenie: W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. (znak krzyża).
Tajemnice Różańca Świętego:
Tajemnice radosne (poniedziałek, sobota):
- Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie
- Nawiedzenie świętej Elżbiety
- Narodzenie Pana Jezusa
- Ofiarowanie Jezusa w Świątyni
- Odnalezienie Jezusa w Świątyni
Rozważania na rok 2025 – Tajemnice Radosne
Tajemnice światła (czwartek):
- Chrzest Pana Jezusa w Jordanie
- Objawienie się Jezusa w Kanie Galilejskiej
- Głoszenie królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia
- Przemienienie Pańskie na górze Tabor
- Ustanowienie Eucharystii
Rozważania na rok 2025 – Tajemnice Światła
Tajemnice bolesne (wtorek, piątek):
- Modlitwa Jezusa w Ogrójcu
- Biczowanie Jezusa
- Cierniem ukoronowanie Jezusa
- Dźwiganie krzyża na Kalwarię
- Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa
Tajemnice chwalebne (środa, niedziela)
- Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa
- Wniebowstąpienie Pana Jezusa
- Zesłanie Ducha Świętego
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- Ukoronowanie Maryi na Królową nieba i ziemi
Historia różańca
Pierwsi chrześcijanie liczyli odmawiane modlitwy na palcach, kamykach, a później na sznurkach z węzłami. Różaniec w formie sznura z paciorkami pojawił się w średniowieczu. Św. Pachomiusz (+346) oraz św. Benedykt z Nursji (+547) posługiwali się prostymi różanicami. Najstarszy zachowany chrześcijański różaniec znaleziono w grobie św. Gertrudy z Nivelles (+658), a najstarsza rzeźba różańca pochodzi z XIII wieku.
Początkowo modlitwa różańcowa polegała na wielokrotnym odmawianiu Modlitwy Pańskiej (Ojcze nasz). W XII wieku do różańca zaczęto dodawać “Zdrowaś Maryjo”, początkowo w krótszej formie. Obecna wersja “Zdrowaś Maryjo” została zatwierdzona przez św. Piusa V w XVI wieku.
Św. Dominik Guzman, założyciel dominikanów, przyczynił się do popularyzacji różańca, jednak jego ostateczną formę ustalił bł. Alan de la Roche w XV wieku. To on wprowadził nazwę “Psałterz Maryi” i podzielił różaniec na dziesiątki, przeplatane Modlitwą Pańską.
Różaniec to nie tylko modlitwa, ale także sposób na medytację nad życiem Jezusa i Maryi. Dzięki swojej prostocie i głębi duchowej, stał się jednym z najważniejszych symboli katolickiej pobożności, łącząc pokolenia wiernych w modlitwie i refleksji nad Bożymi tajemnicami.
Święci o różańcu
Św. Jan Paweł II był wielkim orędownikiem modlitwy różańcowej. W liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae nazwał różaniec “skarbem, który trzeba odkryć”. Papież podkreślał, że różaniec jest “modlitwą głęboko chrystologiczną” – w jej centrum jest Chrystus, a Maryja prowadzi nas do Niego. Jan Paweł II mówił, że odmawianie różańca to “szkoła modlitwy, kontemplacji i życia chrześcijańskiego”. Sam nazywał różaniec swoją ulubioną modlitwą, która towarzyszyła mu od dzieciństwa.
Podczas wielu pielgrzymek zachęcał wiernych, aby modlitwą różańcową powierzali swoje życie Maryi i prosili Ją o pomoc w trudnych chwilach. Uważał, że różaniec jest szczególnie skutecznym narzędziem w walce ze złem i wielką siłą jednoczącą rodziny.
Św. Faustyna Kowalska, apostołka Bożego Miłosierdzia, wielokrotnie odmawiała różaniec jako swoją codzienną modlitwę. W Dzienniczku opisywała, jak Maryja ukazywała jej wagę tej modlitwy i zachęcała do odmawiania różańca w intencji grzeszników i dusz w czyśćcu. Faustyna podkreślała, że różaniec jest potężną bronią w walce z szatanem, źródłem siły w cierpieniu oraz drogą do jedności z Jezusem przez Maryję.
W jednym z objawień Faustyna usłyszała od Maryi: “Odmawiajcie różaniec, ponieważ przez tę modlitwę zbliżacie się do Serca mojego Syna.” Św. Faustyna była przykładem, jak przez różaniec można wzrastać w wierze, ufności i oddaniu Bożemu Miłosierdziu.
Św. Ojciec Pio, znany stygmatyk i mistyk, miał szczególne nabożeństwo do Matki Bożej i modlitwy różańcowej. Nazywał różaniec “bronią przeciwko złu” i “drabiną do Nieba”. Ojciec Pio codziennie odmawiał wiele różańców – według świadectw czasem nawet kilkadziesiąt dziesiątek w ciągu dnia. W swoich listach pisał, że różaniec jest nie tylko modlitwą, ale także aktem zawierzenia Bogu przez Maryję.
Ojciec Pio często powtarzał: “Miłujcie Matkę Bożą i starajcie się, aby Ją kochano. Odmawiajcie różaniec w każdej chwili, w każdej potrzebie. Maryja nigdy was nie zawiedzie.” Podkreślał, że różaniec to modlitwa prostych ludzi, która przemienia serca i prowadzi do świętości.
Podsumowanie
Św. Jan Paweł II, św. Faustyna i św. Ojciec Pio zgodnie wskazywali na ogromną wartość różańca jako modlitwy prowadzącej do Boga przez Maryję. Dla każdego z nich różaniec był źródłem siły, nadziei i przemiany duchowej. Zachęcali wszystkich wiernych, aby uczynili tę modlitwę częścią swojego codziennego życia.