Chrzest Święty – Sakrament Wprowadzenia do Wspólnoty Kościoła
Czym jest chrzest?
Chrzest to sakrament, w którym człowiek zostaje włączony w tajemnicę paschalną Chrystusa i we wspólnotę Kościoła. Dokonuje się to poprzez obmycie wodą i wezwanie Trójcy Świętej. Chrzest jest początkiem nowego życia w Bogu, które przynosi odpuszczenie grzechu pierworodnego oraz wszystkich grzechów osobistych.
Skutki chrztu:
1. Odpuszczenie grzechu pierworodnego oraz wszystkich grzechów osobistych.
2. Odpuszczenie całej kary za grzechy – zarówno wiecznej, jak i doczesnej.
3. Wlanie łaski uświęcającej, cnót teologalnych (wiary, nadziei i miłości) oraz darów Ducha Świętego.
4. Nadanie niezatartego charakteru sakramentalnego – znaku przynależności do Boga i Kościoła.
Nadanie imienia:
Nadanie imienia dziecku podczas chrztu jest pięknym i ważnym zwyczajem w Kościele. Imię powinno wskazywać na świętego patrona, który będzie duchowym wzorem i opiekunem dla ochrzczonego. Dlatego nie zaleca się nadawania imion, które są obce chrześcijaństwu.
Warunki udzielania chrztu:
1. Sakrament chrztu można przyjąć tylko raz – nigdy wcześniej nieprzyjęcie chrztu jest podstawowym warunkiem.
2. W przypadku dzieci wymagana jest zgoda przynajmniej jednego z rodziców oraz zapewnienie o katolickim wychowaniu dziecka.
3. Gdy brak nadziei na wychowanie dziecka w wierze katolickiej, Kościół może odłożyć udzielenie sakramentu do czasu spełnienia tych warunków.
Obowiązki wypływające z chrztu:
Chrzest wzywa do życia wiarą, nadzieją i miłością wobec Boga i bliźnich. Zobowiązuje do poznawania prawd wiary, uczestnictwa w życiu Kościoła, życia sakramentalnego oraz troski o wspólnotę parafialną – zarówno duchowo, jak i materialnie. Dzięki chrztowi otwieramy sobie drogę do przyjęcia pozostałych sakramentów.
Rola rodziców chrzestnych:
Rodzice chrzestni pełnią ważną rolę w życiu ochrzczonego. Powinni być wierzącymi katolikami, którzy przyjęli sakramenty Eucharystii i bierzmowania. Ich zadaniem jest wspieranie rodziców w wychowaniu dziecka w wierze. Chrzestnymi nie mogą być rodzice dziecka ani osoby, które są w sprzeczności z nauką Kościoła.
Formalności związane z chrztem:
1. Sakrament chrztu w naszej parafii udzielany jest w niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11:00.
2. Zgłoszenie chrztu należy dokonać w kancelarii parafialnej najpóźniej tydzień przed planowaną uroczystością, przedstawiając akt urodzenia dziecka.
3. Rodzice i chrzestni powinni przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania.
4. Katecheza przedchrzcielna odbywa się w sobotę poprzedzającą chrzest o godz. 16:00.
5. Na uroczystość należy przygotować białą szatkę i świecę chrzcielną.
Duchowy dar:
Najpiękniejszym darem dla dziecka w dniu chrztu jest modlitwa oraz przyjęcie Komunii świętej w jego intencji. Zachęcamy rodziców, chrzestnych i rodzinę do podjęcia tego pięknego aktu duchowego wsparcia dla nowo ochrzczonego.